Erhan Ağbaba

 

 

 

-Erhan Ağbaba-

 

 1979 yılında Erzincan’ın Çayırlı ilçesine bağlı Harmantepe köyünde doğan Erhan Ağbaba; ilk ve ortaokulu Erzincan’da liseyi ise Bursa’da tamamladı. Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim dalı, yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Kariyer Psikolojik Danışmanlığında tamamlayan Ağbaba kendi uzmanlık alanına ilişkin çok çeşitli eğitimler almıştır. Bunlardan bazıları: Evlilik ve çift terapisi, aile danışmanlığı, bilişsel davranışçı terapi, cinsel terapi, oyun terapisi, kısa süreli çözüm odaklı terapi, çocuk depresyonu, narsisizmin kliniği ve psikoterapisi, kaygı bozukluklarında psikanalitik müdahaleler, TA transaksiyonel analiz, psikolojik ilk yardım ve travma sonrası stres bozukluğuna yönelik terapötik müdahaleler, risk altında ki çocukların tanılanması ve rehabilitasyonu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde bilişsel- davranışçı yöntemler, konuşma bozuklukları ve ritim bozuklukları tedavisinde bilişsel davranışçı teknikler, çocuk -değerlendirme testleri, WISC-r zeka testi eğitimi, yaratıcı drama liderliği, TKT 7-11, TYT 6-8 gibi konularda çeşitli üniversite, enstitü ve kurumlardan uzun süreli eğitimler aldı.

AÇEV, KADER, SEÇBİR, ÇOÇA, Öğretmen Ağı, ERG, Sabancı Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları ile dirsek teması olan Ağbaba çeşitli STK’lara program, proje ve atölye yazarlığı yapmaktadır. 2012 yılında beri Bursa Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi gibi çeşitli özel ve devlet üniversitelerinde psikoloji ve psikolojik danışmanlık anabilim dalı lisans programlarının yanı sıra çeşitli sertifika programlarında derslere girmektedir.

Çocuk hakları, engelli ayrımcılığı, kapsayıcı eğitimi, çocuklarda ihmal ve istismar, risk altında çocuklar, DEHB, ÖÖG, çocuklarda kariyer gelişimi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çocuklarda mahremiyet algısı, ergenlerde flört şiddet, şiddetsiz iletişim gibi çeşitli konularda özel olarak çalışmaktadır.

2003 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde psikolojik danışman kadrosunda çalışmaktadır. İstanbul’da çeşitli okulların yanı sıra MEB bünyesinde Ankara merkezde görev yapan Ağbaba, 2012 yılından beri Bursa İl Milli eğitim Müdürlüğü özel büro bünyesinde görev yapmaktadır.

2010 yılında Sabancı Vakfı tarafından yılın fark yaratanı seçilerek hakkında çeşitli TV programları yapılan ve birçok özel ve kamu kurumlarından onlarca ödül alan Ağbaba herşeye rağmen bir “hiç” olduğunu düşünmekte ve “yeni kalabilme” noktasında güçlü kaygılar yaşamaktadır.