Prof. Dr. Fatoş Erkman

 

 

 

Prof. Dr. Fatoş Erkman

 

Fatoş Erkman Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Programından mezun olduktan sonra (BS), Saint Louis Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini tamamlamıştır (MS-Research, Klinik Psikoloji; Ph.D. Klinik/Toplum Psikolojisi). Dr. Erkman 1973-1980 yılları arasında ABD’de iken psikolog olarak Saint Louis Glennon Hospital The Child Development Clinic, Saint Louis University, Center for the Application of Behavioral Sciences Clinical Division ve Malcolm Bliss Mental Health Center gibi sağlık ve tedavi kuruluşlarında çalışmıştır. Akademik yaşamına 1981’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünde başlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde 1982’den beri öğretim üyeliği yanında Bölüm Başkanlığı, Fakülte Dekan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştur. Bugüne kadar 45 tez yönetmiş ve en az 25 başka tez çalışmasının komitesinde jüri üyeliği yapmıştır. Son olarak Rektör Danışmanlığı ve Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Kendisi Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli olduktan (2016) sonra da yarı zamanlı olarak ders vermeye devam etmektedir.

 

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Psikolojik Danışmanlık Merkezi (BÜREM) eş kurucusu (1993) ve yöneticisi (1996-2001), Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (2007-2016) eş kurucusu ve müdürü olmuştur. 1995’de onaylanan Türkiye’de Çocuk Hakları Bildirgesi’nin TBMM’den geçmesini sağlamak üzere İstanbul’da STK’ları ve devlet kurumlarını bir araya getiren bir organizasyonun eş düzenleyicisi olmuştur. Uluslararası Kişilerarası Kabul Red Derneği kurucu üyesi ve başkanlığını yapmıştır (2008-2013).

 

Araştırma ilgi alanları arasında çocuk istismarı ve ihmali, çocuk hakları, kişilerarası kabul red, sosyal ortam değerlendirmeleri, program geliştirme ve değerlendirme, çatışma çözümü ve barış eğitimi, psikolojik danışmanlıkta birincil önleyicilik, psikolojik sağlamlık, sosyo duygusal gelişim, çocuk ve gençlerde madde kullanımı, psikolojik danışmanlıkta modeller bulunmaktadır.